środa, 22 września 2021

Mobbing

Jak nazwać to co robi dyrektor, a mianowicie zastraszanie, utrudnianie wykonywania w spokoju swoich obowiązków, poczucie ciaglego strachu o utratę pracy, stwarzanie warunków utrudniających ta pracę,wymuszanie, poniżanie przy innych współpracownikach.... Mamy dość....

To na pewno mobbing.O jaki zakład chodzi? /

Żeby komuś udowodnić mobbing trzeba mieć dowody. W dobie telefonów kamer itp można wszystko nagrywać, warto też mieć świadków. Inaczej sprawa przegrana na starcie

Mobbing jest bardzo trudno udowodnić, czasem udowodnienie takich zachowań graniczy z cudem. Jeżeli jest to zachowanie uporczywe, powtarzające się oraz długotrwałe można nazwać takie zachowania mobbingiem, ale tak jak pisałam jest bardzo trudne do udowodnienia. Nie jedna osoba pozwana o mobbingowanie pracowników została z takiego zarzutu oczyszczona. Jest to bardzo trudne zjawisko do udowodnienia winy.

Zebrać dowody i do prokuratury. Mobing jest karalny.

Mam nadzieje ze władze to czytają i w końcu przejrzą na oczy

W tym zakładzie bardzo łatwe ,są świadkowie ,papiery ,nagrania.

Zmowa milczenia? I tak mieszkańcy wiedza juz o co chodzi./

Moja żona codziennie płaczę jak wraca z tego zakładu, to co opowiada to więcej jak mobbing,ale nikt nie jest nie do ruszenia, trzeba podjąć wszelkie kroki do zmiany tej sytuacji

A jak dyrektor za dobry i widzi jak panny robią co chcą??

Nie wiem już kto gorszy dyrektor czy jego goniec

500 plus ,ten człowiek w życiu nie powinien być dyrektorem.
Zobaczycie ile będzie spraw w sądzie ,bo nie można spokojnie pracować.

Kiedyś 1dyrektor rządził a teraz 4 pomocników ma a kasa ze starostwa na pobory leci, zamiast na poprawę sytuacji zakładu.

Haha to już wiem o jaki zakład chodzi

Dla nich człowiek to tylko narzędzie do pracy ,a pacjent jest na szarym końcu w tym wszystkim.Wystarczy posłuchać tych ludzi.Smutne co spotkało tą instytucję.

Trzeba glosno mowic i za walczyc o siebie bo zniszcza Cie psychicznie. Nie boj sie,podnies glowe Masz tek.dyktafon trzeba wlaczyc nagrac pare sytuacji Bron swoja godnosc tacy ludzie nie sa bezkarni. Nie jeden SZEF dostal wyrok i stracil stolek. M9zna wynajac tez detektywa o ile jest wiecej poszkodowanych osob zmowcie sie. To jest do pokonania. POWODZENIA

Chodzi o Dyrektorka z Szkoły ?

Wiemy co tam się dzieje, zawiadomcie prasę koniecznie

Do ciekawy Polak : Dlaczego pomyślałeś, że sprawa dotyczy szkoły ?

Poruszymy niebo i ziemię

Oczywiście , walczcie Durczok tez myślał ze jest bezkarny Można złożyć pozew zespołowy

Weźcie się do pracy! co szef musi "wymuszać"? wykonywanie poleceń? Pracownik, który dobrze pracuje nie martwi się o posadę.

A o jaki zakład chodzi ?

Do Joli zapraszam do p.dyrektora czy nawet do niektórych kier.zobaczysz jak potrafią potraktować pracownika z uśmiechem na twarzy.Po drugie dlaczego zostali nowi ludzie przyjęci na wysokie stolki na umowę na stałe zamiast swój personel przesunąć.to nazywa się cięcie kosztów. Przyszedł taki ktoś i wielkiego kierownika udaje.mam nadzieję,że starostwo zmądrzeje.bo ludzie tego niewytrzymaja.

Czy tu chodzi o placówkę oświatową?

Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy napiszę tak:
BRAWO PANIE DYREKTORZE! Odwalił Pan kawał dobrej roboty, a nieroby niech się biorą do roboty. A jak za ciężko w pracy to zawsze można poszukać lżejszej. Nikt nikogo do pracy nie przymusza.

Problem jest tego typu, że ludzie nie są przyzwyczajeni do normalnej pracy.
Wymagania Pracodawcy są czymś jak najbardziej normalnym. Gdyby każdy pracował rzetelnie to problemu nie byłoby.
Teraz pracownik to święta krowa, której wszystko się należy!
Niech każdy patrzy siebie!
A władze powinny bić pokłony, ze w końcu znalazł się taki co ten bałagan chce uprzątnąć!

Powodzenia!

Mobbing?
Rany Boskie!
Co wy ludziska piszecie!
Brak słów na te komentarze!
Jeśli ktoś nie wie to niech się powstrzyma od zbędnych komentarzy!
A na szczęście nasze Grajewo jest małe i prawda wyjdzie na jaw!
Oby ten, kto zaczął te oszczerstwa nie musiał publicznie przepraszać!

Do Gabi. Słuchaj czy ty sama siebie słyszysz.Sluchaj każdy człowiek powinien byc traktowany w zakładzie pracy godziwie .Niech osoba która jest szefem też ma szacunek dla osób które tam pracują.Kiedys stanowisko się skończy i ciekawe jak wtedy spojrzy swoim byłym pracownikom w twarz .Trochę empatii i wyrozumienia. Każdy jest człowiekiem i zamiast dochodzić do porozumienia to tworzy się konflikt.

Brawo panie dyrektorze!!!

Dyrektor zły bo chce żeby zapanował porządek i ład, którego nie było od lat!
Wystarczy ludzie żeby każdy podszedł do pracy odpowiedzialnie i wszystko gra!

Prawda obroni się sama,a przekręty wyjdą same.Karma wraca.

Można wymagać ,ale nie nękać, poniżać.Nieroby największe mają wynagrodzenie w tym zakładzie.Czas to ukrucic.

Weźta się w końcu do roboty nieroby i nie szukajta sensacji!!!!

Co wy gadacie?! Nie przyzwyczajeni do pracy? A co, do tej pory pielegniarki leżały na łóżkach razem z pacjentami? Cała biurowa praca też sama się robiła? Każdy pracuje, wykonuje swoje obowiązki. Ale wydzieranie się na pracowników, wyzywanie, zastraszanie, brak szacunku, teksty typu: Nie podoba się to się zwolnij, tak się nie zachowuje pracodawca. / /. Niedługo będzie tam tyle wolnych stanowisk pracy że zapraszam się zatrudnić do grona specjalistów bez odpowiedniego wykształcenia i przekonać na własnej skórze. Tak jak wspomniano wyżej karma wraca. Dyrektor nic nie zrobił. Pandemia wszystko załatwiła, ta kasę na inwestycje. Takiego zachowania dyrekcji z jego ścisłym 3osobowym zarządem nie przykryje nawet wybudowanie nowego szpitala. Bo nikt nie Bedzie chciał tam pracować./

Ona widocznie Twoje 5minut się skończyło, /

Do Wiki. Czy twoim zdaniem wyzwiska / to dobra metoda na to aby zapanował porządek i ład? Gdyby ludzie nie podchodzili do pracy odpowiedzialnie to błąd medyczny poganialby błąd medyczny. Według Ciebie każda zatrudniona tam osoba olewa swoją pracę i patrzy w okno cały dzień?

Hmm głowa do góry, zero kultury, a ni dzień dobry ani do widzenia, a wymaga od innych nie wiadomo czego i teraz szuka pomocy na forum, absurd

GWO cała prawda o tym zakładzie.Warto aby nasze Władze to przeczytały i wyciągnęły wnioski.Tam potrzeba ludzi z wykształceniem a nie wylosowanych.

Oby twoje 5minut sie nie skończyło szybciej niż się zaczęło.

Tak, to prawda, głową za bardzo wysoko

wojna na górze - a reszta personelu musi to znosić

Skoro czujesz się bez winy załatw to jak trzeba i z klasą, a nie robisz gownoburze...

dziękuję Panu Dyrektorowi za rozwój działalności szpitala. za dodatkowe poradnie, procedury ortopedyczne. Prosimy o lekarzy rodzinnych.

Szacunek dla człowieka to jest podstawa, pracownika i pacjenta wymagaj od siebie i od innych

Anty ona moje pięć minut dopiero się zacznie

Cel osiągnięty ,ludzie skłóceni,zastraszeni.Brawo,brawo.

Wiki kierownicy i tak robia co chca i przychodza do pracy kiedy chca.AJak ktos dodatkowo pelni jakąś funkcję to calkiem juz. Innych tylko do pracy się goni.O warunkach to szkoda gadać to wszyscy widzą.

jak dyrektor ma tz syndrom Boga to trudno sie dziwic ze taka tam jest atmosfera

Do Olek:
Zgadzam się z Panem oczywiście, ze każdy powinien mieć szacunek do siebie. I Dyrektor do pracowników i Pracownicy do Dyrektora. Tak powinno być!
I tak jest! I Ci, którzy tego nie rozumieją burzą się!
I tak jak ktoś napisał wcześniej, jeśli ktoś źle się czuje w pracy to powinien ją zmienić. Chętnych całe mnóstwo jest. Przemyślcie! Każdy pracodawca wymaga od swojego pracownika lojalności, kultury i współpracy.
A kłamstwo w końcu wyjdzie!

Hehe to już wiemy kim jest ta ona. /

Niech grajewscy pracodawcy to przeczytają, noże trochę autorefleksji się przyda :) Bo niecenzuralne słowa koerowane w strone pracownika, zmuszanie ich do pewnych rzeczy, które nie są obowiązkami, stresowanie bo czasem opieprz za byle co zależy od humoru szefowej czy szefa, to wszystko kiedyś poskutkuje ;)

Dokładnie Wera, tak ja mówisz... szacunek do innych, skończyło się gwiazdorzenie i przecinanie wstążek.

Mój były pracodawca jak już nie miał czego się doczepić, to i kamień w czajniku przeszkadzał i musiałam wyczyścić, zależało mi na pracy i się słuchałam, a teraz niestety "gówniara" chciałaby rządzić, dramat co się dzieje...a o mobbingu to jeszcze nie ma pojęcia...

Oj nie piszcie nic, bo za karę przeniosą was do kadr, a tam już ciasno i duszno

Gabinet za mały, czy za duży, nie ma klimatyzacji. Jakby pracownik pracował nie miałby czasu na pogaduchy z drugą pokrzywdzoną i spacery po zakładzie pracy celem buntowania załogi.Nie ma chętnych na bunt, panie samotne. Do roboty pracusie.

Do wera: spacyfikowali Cię czy taka jesteś bezmyślna? Jakoś nie widać tam tych tłumów do pracy? Nie zwalaja się drzwiami i oknami. Szukają specjalisty ds rozliczeń z NFZ gdziez on jest? Tłum chętnych był chyba nie mogą się zdecydować kogo z nich wybrać. A gdzie te nowe pielęgniarki? Lekarze? Gdzie Ci nowo zatrudnieni techniczni? Skończ gadać głupoty. / Ludzie czują się źle w pracy nie przez zakres swoich obowiązków tylko przez mobbing. Wbij to sobie do głowy. Jak jesteś w ścisłym zarzadzie to cie to poki co nie dotyczy. Nic nie trwa wiecznie. Jak się czegoś wymaga to samemu trzeba to w sobie posiadac: kulture, lojalność i dobrze z ludźmi współpracować.

Wszyscy od dyrektora po kierownictwo to Bogowie. A Ty Ty jesteś pikuś. Pan Pikuś nie odpowiada zwolnij się. Ooooo tak pewnie, że to by człowiek zrobił, ale po tylu latach pracy! Mam dać komuś satysfakcję oooo nie.

Pozamykane pokoje, schadzki, stroje sylwestrowe to chyba nie to miejsce….
Ale cóż…. Prawie 40 lat mija a ja wciąż niczyja…..

Do obserwator, obserwuj dalej a gały ci ktoś w końcu wybije weź się sama do roboty szpiegu bo te co spacerują mają swoją pracę wykonaną w stu procentach

Ja to podziwiam i tak Dyrektora, że chciał co poniektórych wyciągnąć na ludzi, a tak mu się odpłacają.

Czytam te komentarze od początku nie będąc w temacie i szkoda bo nie wiem o kogo chodzi. Ale jedno jest jasne że jacyś idioci rzucają oszczerstwa tworzac temat na forum bo coś stracili. Norma w Grajewie niestety. B/

No to od poniedziałku przychodzimy do korporacji w worku pokutnym i bijemy się w pierś,otwieramy drzwi,a po pracy wskakujemy w stroje sylwestrowe

Teraz wyszło z jakimi ludźmi pracujemy, jak jeden dla drugiego wilkiem, nie ma koleżanek, kolegów,wszyscy cieszą się z nieszczęścia wspolpracownika,dokładając j żaru w komentarzach, hejtowac,a za chwilę będą uśmiechać się w twarz pytać jak się czuje, wasz fałsz, zakłamanie nie zna granic, przkroczyliscie je wszystkie, ale ja życzę tej osobie siły i wytrwałości w tym momencie, bo ludzie bliscy jej otoczenia okazali się nic nie warci

Dyrektor nie jest bez skazy ,/

Do Widz. Żar to ten pracownik sam na siebie ściąga. Wszyscy wiemy ile to już z nią sytuacji było. Cała administracja się wiele razy trzesla jak drzwi wywalała w pokojach. Ostatnio to z framugi mało nie wybiła. Az mi serce stanelo. Szkoda słów.

Dobrze ze co innego ci nie stanęło Iwonko

To będzie nasza grupa zamknięta, mam pytanie czy ma ktoś pożyczyć mi zszywek trochę, długopis i moze linijkę bo mi się,złamała, oddam w piątek ok pilne

Pierwsza zasada w tej jednostce ,nie ufaj nikomu!
Druga ,patrz wyżej.
Jeszcze takiego fałszu nigdy nie było i Ci co tak szybko kariery porobili niech pamiętają ,że tak samo szybko się spada .

Czym sie dokładnie zajmuje?

To jest tylko praca, którą zawsze można zmienić. Moim zdaniem ludzie za bardzo się przywiązują do miejsca w którym pracują wiele lat a nic nie stoi na przezkodzie, żeby te miejsce zmienić. To nie te czasy, że ludzie pracują do emerytury w jednym zakładzie pracy.

Mądra ,ładna chyba zazdrość tu przez wielu przemawia i strach przed stratą posadki .

Niektore osoby powinne poczytac jaki stroj obowiazuje do pracy.To bardzo xle swiadczy o ich kulturze i wyksztalceniu jesli nie potrafia tego zrobic.Po pracy prosze bardzo i w samych gatkach na wierzchu.

Do pacjent grajewa czy Ty naprawde widzisx jak wygladaja pomieszczenia niektorych pracowni.Sciany brudne,sprzęt psujacy sie.Ta placowka to nie tylko biura .Brak personelu specjalistycznego a tylko paniusie w szpilach i w strojach rzeczywiscie imprezowych.Na co ida wiec pieniadze.Kto powinien byc wazniejszy pacjent czy biura?

Nic nie przejmuj się, te negatywne komentarze pisze garstka fałszywych hien, garstka,a Ty masz cały zakład za soba, widzisz teraz z kim współpracowałaś

Powtórze jeszcze raz, weźta sięw końcu do roboty nieroby i nie szukajta sensacji!!!

Oni kiedyś stąd pojadą a wy zostaniecie, to małe miasto.....

Niech idą jak najszybciej i jeszcze pisiorstwo ze sobą przy okazji zabiorą.

Że dyrektor goni leniów do roboty , to normalna sprawa, nie żaden mobbing .

Z tego co wyczytałem to boicie się o utratę pracy. wszystkie? Macie dość. Wybaczcie ale to brzmi jak zachęta. Jakbym oglądał serial i pomyślałbym, z jednej strony, porwę się życie jest nudę, z drugiej to nie przyzwoite,, przecież pracuje już tam kawałek czasu'' jakaś zdecydowana kobieta powiedziała.,, co tu się odpier' ' wtedy reszta podnosi rękę. Jednej kobiecie w jednej firmie która pracuje samotnie w jednym sektorze próbowałbym udowodnić ze to nie tak stawajac na rzęsach by ugnoic prześladowcę. Ale tak trzeba wybrać albo przyzwoita kobieta. Matka. Córka. Itd albo tylko udawać

Do.... Wybacz, ze on. Poradnia Zdrowia Psychicznego sie klania.

Ojej a co to nowy wygląd egrajewa niby każdemu przeszkadza a tu tyle komentarzy? Jest więcej komentarzy niż na starym egrajewie ze starszym wyglądem

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.