Strona główna · Powrót do forum · Spis forów
Andrzej
Dodano: 2019-09-11 20:46:02
Otwarto: 3905

Odpłatność w GCK

Po wakacyjnej przerwie Grajewskie Centrum Kultury wprowadziło obowiązek odpłatności od uczestników zajęć w Domu Kultury, tak dzieci jak i dorosłych. Nawet w najgorszym kryzysie w naszym mieście dostęp do zajęć w ramach różnych zespołów typu Grajewianie, orkiestra, chór miejski, zespoły taneczne był nieodpłatny. Wszelkie te zespoły reprezentują nasze miasto, uświetniają uroczystości, służą wyszukiwaniu młodych talentów. Uczestnicy poświęcają swój wolny czas, wkładają wiele wysiłku aby poziom artystyczny przedsięwzięć był jak najwyższy. W niektórych rodzinach bywa kilkoro zdolnych dzieci uczestników zajęć i za każde trzeba zapłacić. Wygląda to na działanie odstraszające od czynnego uczestnictwa w zajęciach kulturalnych. Może niedługo okazały utrzymywany za nasze z podatków pieniądze budynek będzie świecił pustkami a dzieci zamiast w wolnym od nauki czasie doskonalić swe zdolności, będą popalać papierosy i popijać piwko pod blokami a nie daj boże dopalacze. także dużo osób dorosłych w tym emerytów uczestniczy w zajęciach (kółka teatralne, chór itp) i są glosy, ze zrezygnują bo pieniądze bardziej potrzebne im są na inne wydatki, leki itp.
Krzych
Dodano: 2019-09-12 10:01:
Andrzej, tak wygląda dobra zmiana. 500+ winduje do góry pensje oraz ceny materiałów i surowców, po czym okazuje się, że koło się zamyka i miasta nie stać na to, na co było je stać dotychczas. Podobnie z nami, wcześniej niektórych było stać na mieszkanie za 2000 PLN/m2, a teraz mimo, że mają 500+ nie stać ich na mieszkanie, bo uwaga uwaga, popyt wyciągnął ceny do 4000 PLN/m2. Prosta zasada: rozdawanie pieniędzy za darmo skutkuje jedynie inflacyjnym wzrostem cen plus po drodze część tych pieniędzy jest przejadana na utrzymanie machiny, która te pieniądze rozdaje. Czego się spodziewaliście? Na początku zachłysnęliście się dobrobytem, bo przez 1-2 lata zadziałał efekt lepkości cen, tj. nie od razu uruchomiła się inflacja. Teraz dopiero się rozpędza, zobaczysz co z tymi 500+ będziesz mógł zrobić za kolejne 2-3 lata. Wiesz co? Wydmuchać w nie nos.

Karolek
Dodano: 2019-09-12 10:58:
Nie wiem czy Państwo wiedzą ale członkowie orkiestry za granie dostają pieniądze... Dlaczego ZPiT Grajewianie nie zarabia na tańcu? Sprawdźmy kto częściej reprezentuje miasto i powiat w kraju i za granicą oraz to kto w związku z tym otrzymał więcej tytułów? Podejrzewam że gdyby zabrać orkiestrze pieniądze to nie byłoby chętnych do grania tacy to pasjonaci. W ten sposób GCK chce uzupełnić lukę lecz nie tędy droga.

Marx
Dodano: 2019-09-12 11:17:
No ale w czym problem? Rodzice dostają na dzieci 500 Plus to niech płacą za warsztaty i zajęcia.

Marta
Dodano: 2019-09-12 12:20:
a co Pan powie na to: ze tylko rodzice dzieci tanczacych w Grajewianach płacili za bilety, by móc zobaczyc swoje dzieci na scenie??? mam nadzieje ,że od tej pory albo wszyscy płaca , albo nikt!!!!!!!!

Barbara
Dodano: 2019-09-12 12:22:
Nie przesadzajmy. Opłata ma wynosić 50 zł za cały semestr, czyli 10 zł za miesiąc. Ja to się dziwię, że dopiero teraz GCK wprowadza opłata. W innych miastach w domach kultury zawsze były opłaty za zajęcia. Myślę, że 10 zł za miesiąc zajęć, to stanowczo za mało. Ludzie nie potrafią docenić tego co mają i bardzo szybko przyzwyczajają się do darmowych rzeczy. A to przecież normalne, że za zajęcia się płaci. Poza tym jak ktoś zapłaci, to przyjdzie bo zapłacił, a jak darmo, to wiadomo, raz przyjdzie a raz nie. Myślę, że od płacenia 50 zł za cały semestr nikt nie zbiednieje, a przynajmniej ci, którzy chodzą "w kratkę" będą mieli lepszą motywację do regularnego chodzenia. I myślę, że GCK z tego powodu nie opustoszeje, bo w innych miastach ludzie chodzą na zajęcia mimo tego, że od zawsze płacili i płacą. Tak właśnie powinno być.

Monet
Dodano: 2019-09-12 12:37:
Mnie to nie dziwi. Wszędzie się płaci. 50 zł za semestr to bardzo tanio. W Ełckim Centrum Kultury zajęcia plastyczne kosztują od 40 zł/miesiąc do 70 zł/miesiąc. A w Grajewie 50 zł ale za cały semestr, czyli 10 zł/ miesiąc. Taniocha.

Fan Grajewian
Dodano: 2019-09-12 12:40:
Droga Marto, wszyscy płacili za bilety na Grajewian. Wiem, bo moje dziecko nie tańczy w Grajewianach a ja kupowałam bilety na Grajewian i byłam na ich występach. Więc proszę Cię, nie kłam.

Grajewianka
Dodano: 2019-09-12 12:54:
Marta, kłamiesz. Ja kupowałam bilety na Grajewian, pomimo, że moje dziecko nie tańczy w Grajewianach. Znajomi tez kupowali.

Ala
Dodano: 2019-09-12 17:01:
Monet, masz rację. Zawsze wszyscy porównują Grajewo do Ełku, a nie widzą tego że i tak mają tańsze zajęcia, czy bilety do kina. Edukacja dzieci kosztuje, to jest inwestycja w przyszłość. To wstyd się przyznać, a nawet mówić głośno, że rodzice płaczą że muszą zapłacić 50 zł za semestr.

Abc
Dodano: 2019-09-12 18:30:
Niektórzy chcieliby mieć zawsze wszystko za darmo. Szkoda gadać.

d
Dodano: 2019-09-12 20:47:
przepraszam ale akurat orkiestra to dostaje pieniądze a nie płaci za grani. może kapelmistrz się wypowie

Natalia
Dodano: 2019-09-12 21:27:
jak były chude lata w gospodarce to udział w zajęciach był nieodpłatny. Teraz ponoć mamy lata tłuste, pieniądze płyną wszędzie szerokim strumieniem a tu każą płacić. Działalność domów kultury odkąd ja pamiętam, a jestem emerytem, zawsze polegała na krzewieniu kultury w szerokich kręgach społeczeństwa i szeroko otwartych drzwiach dla wszystkich w placówkach kultury. Dom kultury utrzymywany jest z naszych podatków. Może warto zrezygnować czasem z pewnych luksusów w wyposażeniu na rzecz zachowania szerokiego dostępu do zajęć. A może to koszty utrzymania niedochodowego muzeum mleka tak obciążyły budżet, ze trzeba wprowadzać opłaty.

Jola
Dodano: 2019-09-12 21:32:
Jak zechcę odpłatnie uczyć dzieci muzyki, to za pieniądze nauczyciel przyjdzie do mnie do domu. Rola domu kultury jest inna. Jeśli na wiele zbędnych rzeczy miasto ma fundusze to na kulturę tym bardziej powinno łożyć.

Marta
Dodano: 2019-09-13 11:55:
do fanow Grajewian: czytaj ze zrozumieniem!!!! na wystepy tanca towarzyskiego, chóru itp nikt nie placi zeby obejrzec.

Fan Grajewian
Dodano: 2019-09-13 21:50:
Marta, bo celem koncertu Grajewian było właśnie zebranie pieniędzy.

Kret
Dodano: 2019-09-13 21:53:
Jola, jak zechcesz odpłatnie uczyć dzieci muzyki, to znajdź kogoś, kto za 10 zł miesięcznie przyjedzie do Ciebie do domu. Powodzenia.

Grajewianka
Dodano: 2019-09-13 22:37:
Do Marty. Nikt nie płaci żeby obejrzeć, ale każą płacić chórzystom oraz grajewianom, żeby inni mogli ich obejrzeć.

grajewiak
Dodano: 2019-09-14 09:27:
Marta ja idąc na turniej tańca towarzyskiego płaciłem ...

Iza
Dodano: 2019-09-14 18:11:
w epoce 500 plus ludziom jeszcze mało, najlepiej zeby wam płacili za to ze wasze dzieci łaskawie tam chodzą, w sumie dzieki nim ktoś ma pracę haha . Powinni wam płacić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Darek
Dodano: 2019-09-20 10:33:
Krzysiu. Szkoda, ze to 500+ nie spowodowalo podniesienia twojej swiadomosci i myslenia na wyzszy poziom. Twoja mentalnosc jest podobna do czlowieka, ktory chcialby zjesc czekolade i ja miec na stole. Tak sie nie da. Mamcia i tatko nie nauczyli ciebie, ze wszystko ma swoja cene i w odpowiednim momencie nalezy poniesc zwiazane z tym koszty. Oczywista oczywistoscia jest powszechnie znany fakt ekonomiczny, ze wzrost zamoznosci spoleczenstwa przyczynia sie do wzrostu kosztow utrzymania, rowniez wzrostu cen. Nie da sie toczyc dyskusji o wzroscie stopy zyciowej dyskutowac z "inteligentem", ktorego mentalnosc zatrzymala sie na cenie mieszkania 2000PLN/m2. Nie posiadajac elementarnego pojecia o czynnikach i procesach ekonomicznych ksztaltujacych popyt, twierdzisz, ze wyciagnal cene do 4000 PLN za m2. Do wlasciwego zrozumienia tego procesu nalezy uwzglednic duzo innych czynnikow, ktore zmienily sie na polskim rynku. One to wplywaja na ksztaltowanie sie podazy i popytu. Wspaniale 500+ jest niewielkim motorem, ktory minimalnie wplynal na "wyciagniecie" ceny do 4000PLN za m2 mieszkania. Natomiast jesli chodzi o to "przejadanie" pieniedzy przez machine. Tak moze twierdzic osoba, nie ma zadnego wiekszego rozeznania sytuacji jak to fukcjonuje w innych krajach UE. Tu jest tak normalne, ze nie poddaje sie zadnej wiekszej dyskusji. Nalezy potwierdzic zdanie Europejczykow o Polakach, ze to "szczegolnie dziwny" narod, ktory posiada psychogenna mentalnosc wieczego malkontenta, kory w jest "odporny" na zaistniale fakty i ktorego jak male dziecko nie da sie zadowolic. Krzysiu leczyc sie!. Zycie i wybory nie sa systemem zero-jedynkowym. Kompromis i zawsze cos za cos.

Twoja odpowiedź na ten temat:Twoje imie:


Podaj wynik działania dwa plus dwa: